Taki dodatek najprościej opisać można jako rodzaj chusty, zwykle jedwabnej, składanej w trójkąt i zawiązywanej na szyi.
Historia i proces powstawania apaszek damskich
Początkowo, stanowiły one element stroju apasza, czyli ulicznego bandyty. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku zaczęli nosić je paryscy robotnicy. W latach dwudziestych dwudziestego wieku, apaszki stały się popularnym dodatkiem sportowego stroju kobiety.
Kultową już, marką produkującą tego typu dodatki jest Hermes. Pierwsza jedwabna apaszka tej firmy została uszyta z resztek podszewki stosowanej do wykańczania czapek dla dżokejów. Ogromną popularnością akcesoria te cieszyły się w latach trzydziestych, kiedy to kobiety zaczęły zakładać je do garniturów.
Proces powstawania takich chustek w pracowniach marki Hermes trwa aż dwa lata i rozpoczyna się w Brazylii, gdzie z 250 kokonów larw jedwabników pozyskuje się nici niezbędne do ich wykonania. Na terenie Ameryki Południowej przędzony jest bazowy materiał, a we Francji projektanci ustalają temat przewodni danego sezonu. Za kolejny etap odpowiada aż pięćdziesięciu artystów, którzy to przez kilka miesięcy przygotowują wzory dla mających wejść na rynek apaszek. Następnie, specjalista od serigrafii rozpina na ramie siatkę z jedwabiu – jedną dla każdego pojedynczego koloru, który pojawi się na chustce, co jest procesem niezwykle czaso- i pracochłonnym. Później przychodzi pora na proces intensywnego barwienia nadzorowany przez specjalną komisję zatwierdzającą poszczególne kolory. Gotowe matryce wysyła się do drukarni, gdzie każda z chust jest zadrukowywana w odpowiedni wzór i kąpana w parze. Na koniec, apaszki są niezwykle dokładnie sprawdzane, w celu wyeliminowania jakichkolwiek skaz.
Jak nosić apaszki damskie?
Nosić można je na wiele różnych sposobów, na przykład w formie wąskiego paska zawiązywanego na boku, niczym trójkątną chustę pod szyją lub zarzucać swobodnie na ramiona. Na eleganckie okazje najlepiej zakładać modele klasyczne, w stonowanych barwach.