Zimowe nakrycie głowy powinno skutecznie chronić nas przed niskimi temperaturami, opadami atmosferycznymi oraz podmuchami chłodnego wiatru.
Materiały stosowane do produkcji czapek zimowych damskich
Pierwszy z nich to wełna, która posiada świetne właściwości termoizolacyjne. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modeli o luźniejszym splocie. Jest to związane z faktem, że między włóknami wełny mogą powstawać komory powietrza dodatkowo ogrzewające naszą głowę. Do zalet tego materiału zaliczyć można także antystatyczność oraz antyalergiczność.
Warto tu także wspomnieć o wełnie pozyskiwanej z australijskich owiec rasy Merino, która zachowuje wysoką izolację cieplną przy niskim współczynniku pochłaniania wody. Co więcej, nie pochłania ona zapachów i jest antybakteryjna. Czapki w niej wykonane sprawdzą się zarówno zimą, jak i na wiosnę.
Jeżeli zależy nam na zwiększonej trwałości i elastyczności, postawić powinniśmy na czapkę z domieszką sztucznych materiałów takich, jak akryl.
Godne polecenia są również lekkie i oddychające czapki polarowe. Dzięki odpowiedniej wymianie termicznej świetnie sprawdzą się do noszenia podczas uprawiania sportów outdoorowych. W niektórych modelach stosuje się polarowe podszycie mające na celu zwiększenie izolacji cieplnej.
Technologie stosowane w czapkach zimowych damskich
Pierwsza z nich to wodoszczelna i wiatroodporna membrana Prevent. Szybka wentylacja pary wodnej powoduje, że nakrycie głowy nie tylko chroni przed śniegiem czy wiatrem, lecz także odprowadza nadmiar potu na zewnątrz. Jej odmianą jest Prevent Stop Wind, która cechuje się zwiększoną odpornością na wiatr, przy równoczesnym zachowaniu oddychalności.
Przed wiatrem skutecznie chroni również membrana Wind Stopper. To idealne rozwiązanie na mroźne, suche zimy.
Kupując czapkę na zimę, warto także zwrócić uwagę, czy posiadają one certyfikat Oko-Tex, który stanowi potwierdzenie braku obecności szkodliwych substancji. Takie wyroby są w 100% bezpieczne, nietoksyczne oraz hipoalergiczne.