Na siłowni nie zaleca się ćwiczyć w trampkach czy tenisówkach. Nieodpowiednio dopasowane obuwie może skutkować urazami kolan, kręgosłupa czy innymi kontuzjami.
Kluczowe elementy obuwia treningowego
Najważniejszym z nich jest podeszwa. Technologie używane podczas jej produkcji gwarantują zwiększony komfort treningu. Dzięki nim, nawet po najintensywniejszym wysiłku ból stóp nie będzie tak dokuczliwy. Buty, w których planujemy ćwiczyć na siłowni powinny cechową się optymalną przyczepnością podeszwy dopasowanej do warunków, w których wykonujemy poszczególne ćwiczenia.
Równie ważna jest stabilizacja. Podczas niektórych treningów korzysta się z ciężkich akcesoriów takich, jak hantle czy kettle, co znacząco oddziałuje na nasz ośrodek równowagi. Odpowiednio dobrane obuwie ze stosownymi systemami jest w stanie korygować sposób przetaczania się stopy po podłożu, w efekcie czego stabilizacji podlega cały układ ruchu. Zbyt miękkie podłoże w połączeniu z obuwiem z grubą, miękką podeszwą przekłada się na gorszą równowagę i ryzyko upadku.
Kluczową rolę odgrywa również amortyzacja. W sklepach możemy spotkać się z modelami z wbudowaną w podeszwę poduszką powietrzą lub żelową, która pomaga amortyzować wstrząsy i redukować ryzyko urazów. Odgrywa to ważną rolę w szczególności wówczas, gdy ćwiczymy na twardym podłożu.
Buty na trening powinny być również lekkie i wykonane z przewiewnych materiałów. Najlepiej do tego celu sprawdzi się naturalna skóra oraz siateczka przepuszczająca powietrze. Syntetyczne materiały mogłyby utrudniać wentylację i powodować nadmierne pocenie się stóp. Oprócz tego, obuwie na siłownię powinno sznurowane i utrzymywać piętę w stałej pozycji.
Jakie obuwie treningowe nie sprawdzi się na siłowni?
Na trening na siłowni nigdy nie powinno zakładać się butów przeznaczonych do biegania. Chodzi tutaj głównie o amortyzację – podczas biegu skutecznie tłumi ona uderzenia stopy o twarde podłoże. W przypadku ćwiczeń fitnessowych, na skutek ciężaru własnego oraz podnoszonego, takie obuwie nie będzie w stanie zagwarantować nam stabilności, co może skończyć się bolesną kontuzją.